Afrički patuljasti jež ( /HEDGEHOG /)-njegovo istraživanje i izgled ne ostavlja ravnodušnim

Afrički patuljasti jež ( /HEDGEHOG /)-njegovo istraživanje i izgled ne ostavlja ravnodušnim.
Ove simpatične i umiljate životinjice nisu zahtjevne, pa su pogodne za kućne ljubimce.
Mali afrički ježevi su pravi hit među kućnim ljubimcima. Toliko su mali da stanu u šaku. Širom Velike Britanije prodaja ježeva jako je porasla.
Ove se ljupke životinjice traže ljubav i njegu. Vrlo su osjetljive te mogu preživjeti isključivo u toplim i ugodnim uvjetima.
Razlog njihove sve veće popularnosti je i bioritam. Naime, poznato je da je jež noćna životinjica. Tako se jež polako budi upravo u vrijeme kada roditelji dolaze s posla, a klinci iz škole.
Potrebno je barem sat vremena svaki dan igre sa njime da se privikne na ljudsku ruku i određenu osobu, vid im je jako loš ali zato njuh i sluh imaju odličan. Nisu baš oduševljeni našom pažnjom i ježevi su samci dakle ne trebaju društvo u svojoj nastambi. Potrebno im je staviti kolut koji mogu vrtiti po noći zato šta su aktivni uglavnom noću i kupiti malu ogradicu u pet shopu kojom možemo ograditi preko dana ili večeri kada se igramo sa njima neko područje u stanu u koju im onda ubacimo igračkice sa kojima se vole igrati (role od wc papira, kuglice koje zveckaju...).
 
Kavez u kome ih držimo ne smije biti žičanog dna da im nogice ne bi zapele ( terarij pola drvo pola staklo), mora biti na sobnoj temperaturi kako ne bi otišli u hibernaciju.
Hrane se superpremium mačjom hranom tipa royal canin ili pro plan a najbolje je kombinirati više tih hrana da im je prehrana što bogatija. Mogu im se ponuditi i crvi ali živi i skakavci koji su kupljeni uzgojeni u kućnim uvjetima, dakle ne lovljeni u travi i po vani.
Na dno kaveza može im se staviti strugotina tj veći komadići drva također kupljena u pet shopu. 
Oni jesu zabavni ali nisu nešto najtipičniji kućni ljubimci za nekoga tko misli da će im posvetiti pažnju i vezati se uz njih. To su divlje životinjice i njih kao takve treba poštovati. Dakle čovjek je za njih potpuno suvišan i nerazumljiv. A da se navikne na čovjeka treba redovite igre i druženja no i tada on smatra čovjeka suvišnim te se nakostriješi kada ga se probudi ili pokuša primiti i onda ukočen bode. Kada se opusti jež ne bode.
Ježevi su sitni sisavci, kukcojedi iz obitelji Erinaceinae, čija je osnovna karakteristika prisustvo bodlji. Postoji 16 vrsta ježeva podijeljenih u 5 rodova. Oni žive širom Europe, Afrike, Azije i na Novom Zelandu. Dvije su glavne grupe ježeva, a to je: europski jež koji je i zakonom zaštićen, i afrički jež, najčešće držan kao kućni ljubimac.
Afrički patuljasti jež hrani se prvenstveno kukcima - paucima i insektima, puževima... 
No, za ježa kao kućnog ljubimca preporučuje se prehrana komercijalnom gotovom hranom za mačke koja sadrži sastojke koji su neophodni ovim životinjama. Iako velik dio njihove prehrane čine kukci, oni se smatraju pravim svejedima jer jedu gotovo sve, od mesne do biljne hrane. Ipak, osnova prehrane bi trebala biti dehidrirana hrana za mačiće ili posebna dehidrirana hrana pripremljena za ježeve koja se može obogatiti insektima kao što su crvi, skakavci i cvrčci, te glistama. Od voća i povrća se preporučuje: rajčica, špinat, mrkva, endivija, banana, naranča, dinja, jabuka. Preporučuje se, također, ponuditi ježu kuhano jaje ili svježi posni kravlji sir. Ježevi su isto tako jedni od kućnih ljubimaca sklonih debljanju pa tako ne treba pretjerivati s količinom hrane u obroku.
Što se tiče držanja, s obzirom da je to vrlo aktivna životinja, poželjno je osigurati prostraniji kavez i osmisliti ga tako da simulira uvjete u prirodi. Poželjno je na dno kaveza staviti deblji sloj stelje (piljevina, slama, sijeno ili sl.) kako bi mu se omogućio dovoljno duboki pokrov za ukopavanje, skrivanje i spavanje tijekom dana. Osim navedenog, u kavezu je neophodna posuda za hranu i vodu, kolut za trčanje i druge igračke. U osiguravanju optimalnih uvjeta, odnosno u oponašanju uvjeta sličnih onima koje bi ljubimci imali u prirodi, za osiguravanje vode se najčešće koriste posude za vodu.
Naravno, kako se afrički patuljasti jež prvenstveno uzgaja u zatočeništvu, tako su mu osigurani i određeni kontroliranu uvjeti. Takvi uvjeti, između ostalog, kontroliraju njihova zdravstvena stanja te preveniraju njihove kontakte sa svim drugim eventualnim nositeljima kao i prenositeljima različitih bolesti.Stoga, vjerojatnost da prenose bolesti kao ježevi u prirodi je svedena na minimum.Afrički pigmejski jež i on se najčešće drži kao kućni ljubimac. Ove ježeve karakteriše ovalan oblik, veoma kratak rep, a kada je u fazi kontrakcije (što mu omogućavaju mišići) ima veličinu većeg grejpfruta. 
Ima razvijen mehanizam odbrane tako da se može uviti u oblik lopte. Kada dođe u kontakt sa neuobičajenim objektima ili mirisima za njega, dolazi do hipersalivacije penaste pljuvačke što se takođe smatra odbranbenim mehanizmom.
Veoma je aktivna noćna životinja, a u kućnim uslovima živi  i do 8 - 9 godina.
Hrani se paucima i insektima, puževima. Takođe je poznato da može jesti jaja, male sisare, ptice žabe, reptile, a u kućnim uslovima držanja odgajivači preporučuju ishranu komercijalnom gotovom hranom za mačke koja sadrži sastojke koji su neophodni ovim životinjama. Najčešće se koriste hrane superpremium kvaliteta koje su nameneni ishrani odraslih maca. Preporuka je koristiti hrane sa manje masti „light“ varijante.

Hranilica se svakog dana mora puni, a svežu vodu poslužite nekoliko puta dnevno.

Ježevi mogu imati: grinje, buve i krpelje kao najčešće ektoparazite. Ovo se retko dešava kod ježeva koji žive isključivo u kućnim uslovima, ali ukoliko im društvo prave pas ili mačka, invazije se mogu desiti.
Simptomi invazije su uglavnom svrab, nemir, mršavljenje, nervoza. S obzirom da ježevi imaju bodlje, lako je uočiti im kožu i samim ti i spoljašnje parazite.
Kao tretman i preventiva (zaštita) od ektoparazita koristite se preparate u vidu kapi. U našoj ponudi postoji preparat Verminex kapi (Canina). On predstavlja optimalnu biološku (potpuno prirodan preparat) zaštitu protiv ektoparazita. Potpuno je neotrovan, bez toksičnih insekticida i drugih štetnih sastojaka. Njegove prednosti su: prirodni sastojci (biljna ulja, trigliceridi, glicerin, bez hemijskih dodataka).
Jednostavna i štedljiva upotreba (nanosi se u kapima), za mlade životinje potpuno bezopasno, ektoparaziti ne mogu da postanu otporni na ovo sredstvo koje je dermatološki testirano, a može se koristiti za sve kućne ljubimce. Po telu rasporediti par kapi ( duž kičme 2-3 kapi, na rastojanju od 3 cm ), a tretman ponavljati svake 3 - 4 nedelje.
Unutrašnji paraziti izazivaju poremećaje varenja koji se manifestuju razmekšanom stolicom ili prolivom, mršavljenjem, pojačanim apetitom, a paraziti se ponekada mogu primetiti i u stolici.
Takođe, ježevi se ne moraju redovno vakcinisati, kao npr. psi i mačke. To su predivna mala stvorenja koja od čovjeka ne traže mnogo. Vrlo su umiljati i dragi, vlasnika i ostale ukućane prepoznaju po mirisu i nikada ne podignu svoje bodlje tako da ih možete bezbrižno maziti kao mačke. Prostor za držanje može biti obični kavez za zamorce, slobodno se kreću po kući i vraćaju u svoj kavez gdje se hrane i spavaju. Izuzetno su čiste životinje i za sobom ne ostavljaju bilo kakav miris. Malo su zahtjevnije, ako se o zahtjevnosti uopće može govoriti, u vezi održavanja temperature, ipak se radi o afričkim životinjama kojima je potrebna određena toplina, ali ništa ekstremno, sasvim im je dovoljna temperatura doma u kojem borave.






Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

JEŽEVI-hedgehog-SVE O PREDIVNIM ŽIVOTINJICAMA.

Afrički ježić- on je toliko mali i sladak, da će vam sigurno pasti na pamet da ga uzmete kao kućnog ljubimca.